3.6.2020
ČERVEN – DOPORUČENÍ PRO ZDRAVÍ dle TČM (tradiční čínské medicíny) a dalších terapií
ORGÁN: Tenké střevo
DOBA AKTIVITY: 13-15. Oslabení: 01-03.
ELEMENT: Oheň
BARVA: Barva prvku je červená.
EMOCE: Radost, trápení. Tenkému střevu škodí nadměrný stres (stažené břicho, mělké dýchání). Lidé s nerovnováhou tenkého střeva jsou k sobě nadměrně kritičtí a neúměrně analyzují.
CHUŤ: Chuť prvku ohně je hořká.
POPIS: Tenké střevo je dlouhé cca 7 m, široké cca 3 cm. Celkový povrch lidského střeva má plochu asi 300 čtverečních metrů. (Tenisový dvorec pro čtyřhru). Nachází se mezi žaludkem a tenkým střevem. Skládá se z dvanáctníku, lačníku a kyčelníku.
Jeho funkce spočívá zejména v zajištění správného trávení - od příjmu potravy až po její další pohyb. Střevní enzymy společně s enzymy slinivky břišní a žlučníku štěpí potravu na menší složky - bílkoviny v aminokyseliny, složitější sacharidy na jednoduché cukry a tuky v menší jednotky, které organismus přijme snáze. Jeho vnitřní strana je pokrytá klky, které zvětšují absorpční plochu pro potravu a filtrují jedovaté látky, aby nepronikaly dál do těla. Pokud je však tenké střevo přeplněno toxiny, může se trávicí soustava zpomalit a nebude pracovat tak účinně.
Podle čínské medicíny funkce tenkého střeva spočívá v oddělování tekutin a kontrole příjmu a přeměny - střevo odděluje tzv. čisté od nečistého, jinými slovy také použitelné od nepoužitelné části potravy. Nečisté dále putuje do močového měchýře, odkud je vyměšováno jako moč, a čisté putuje dál do tlustého střeva, aby bylo znovu přijato do systému.
Jeho horní část – dvanáctník je reflexně i vazivově (Treitzův vaz) velmi úzce propojena s bederní páteří a jakákoliv nepohoda v jednom orgánu se může projevit i na tom druhém.
PŘÍZNAKY NEROVNOVÁHY: Číňané říkají, že nerovnováhou energií zapříčiňují nevyjádřené a nezpracované emoce.
Tenké střevo zodpovídá za rozlišování čistého a nečistého. A ne nadarmo se mu říká ,,mozek břicha". Meridián tenkého střeva si můžeme představit jako cévu, která v rovině emocionální, mentální i duchovní přijímá a přeměňuje potravu. A v našem životě je velmi důležité poznat, co je skutečně čisté a nečisté. Jinak řečeno - kde jsou naše priority.
CHOVÁNÍ a POCITY: Pokud není střevo v rovnováze, může se člověk chovat ambivalentně a jeho názory mohou být protichůdné a může mít sám v sobě zmatek. Následkem toho se mohou objevovat další pocity jako smutek, frustrace, nedostatek radosti, kritické chování, cynismus, naivita, přílišná intelektuálnost, ctižádost bez schopnosti radovat se z úspěchu.
FYZICKÉ PŘÍZNAKY: Napětí svalů v břiše, bolest v podbřišku, v krku a ramenou, dvojitá brada, abscesy v ústech a na rtu, tenisový loket, nepohyblivost v ramenech, neschopnost otáčet hlavou, hemeroidy, křečové žíly, anémie, studené končetiny, bolesti hlavy a migréna, ale také potíže se sluchem nebo s močením.
Je-li energie střev vyčerpaná, dochází často k potížím v přijímání živin a k podvýživě - objevit se mohou dokonce Celiakie (nesnášenlivost lepku), Crohnova choroba. V důsledku toho dochází k vážnému problému s přijímáním potravy, které je často doprovázeno alergickými reakcemi, nevolností, nadýmáním a průjmy. Tělo tak může ztratit mnoho vitamínů a minerálů a může dojít k razantnímu úbytku hmotnosti. Pokud je energie tenkého střeva naopak příliš silná, může to vést k ranní ztuhlosti šíje a krku.
Jak posílit tenké střevo?
1. POTRAVINY .
Stravovací režim je podobný jako v květnu, jen nyní více využívejte sezónní zeleniny a bylin.
Ryby: sladkovodní
Maso: jehněčí
Luštěniny: sója a fazole mungo – volte naklíčenou formu
Zelenina: ředkvičky, zelené saláty, špenát, čekanka, chřest, okurky, rajčata
Ovoce: červený meloun, maliny, třešně, červené hrozny, jahody, červená jablka
Mléčné výrobky: dejte přednost kozím a ovčím, vše spíše zakysané
Obiloviny: rýže, jáhly, pohanka, quinoa. Vše spíše bezlepkové, celozrnné.
Tekutiny: voda, zelený čaj
Koření: oregano, tymián, pažitka, majoránka, bazalka, máta
Ostatní: Dodat vlákninu, probiotika.
Vhodné je zařadit i šťávu z mladého ječmene nebo chlorellu
Každé ráno spolknout nalačno vrchovatou polévkovou lžíci olivového oleje s pár kapkami citronu. Nebo také lněný, rybí olej. Popř. olej z tresčích jater.
Při úplňku a novoluní dodržovat půst, což neznamená, že musíte celý den hladovět (hladovění má jiná pravidla), ale můžete pít bylinkové čaje, ovocné nebo zeleninové šťávy a jíst pouze lehká jídla, která nezůstávají dlouho ani v žaludku ani ve střevech (zeleninové rizoto, zeleninové saláty atp.). Tak mají trávící orgány méně práce a tělo se snadněji a lépe zbavuje usazených škodlivin.
Tenkému střevu prospívá ohleduplné stravování, nejíst pozdě večer (ideální je po 17:00 hodině už nejíst).
2. BYLINKY A KOŘENÍ.
Bylinky a kořením na zlepšení trávení:
hřebíček – působí antibakteriálně
libeček – zabraňuje plynatosti
pažitka – působí proti střevním parazitům
pelyněk – uvolňuje žaludeční křeče
šalvěj – podporuje tvorbu žaludečních šťáv a hojení sliznic žaludku a střev
tymián – podporuje trávení tučných jídel
Dle Marie Treben:
Čaj z rozrazilu na poruchy střev a zahlenění žaludku.
1 vrchovatě naplněná kávová lžička na ¼ litru vody. Jen spařit a krátce vyluhovat.
Slézový čaj při chronickém zánětu střevní sliznice. Usušený sléz vytváří slizovité látky, aby se neporušily. Používá se ve studeném nálevu, který se přes noc vyluhoval.1 vrchovatá lžička na ¼ litru vody a nechat přes noc stát. Přes den se pijí po doušcích 2-3 šálky, mírně ohřátého čaje
Dle Hildegardy z Bingenu:
Fenykl přidává teplo i příjemnou vůni těla a podněcuje dobré trávení. Fenyklová semínka užívaná na lačno odebírají ústům zápach a zlepšují zrak.
Potočnice lékařská – Nasturtium officinale je vhodná pro toho, kdo těžko tráví jídla, která snědl – ať v misce podusí potočnici lékařskou a sní ji. Protože její síla pochází z vody, tak mu pomůže.
Máta polní je vhodná pro toho kdo má chladný žaludek a špatně tráví jídlo – ať jí mátu polní buď syrovou nebo vařenou s masem či rybou. Zahřeje mu žaludek a zlepší trávení.
Dle Janči a Zentricha:
Sléz přehlížený – Malva neglecta patří k bylinám uvolňujícím sliz a proto se používá všude tam, kde je potřeba chránit sliznice. Je vhodný na vředové choroby trávicího systému, záněty v dutině ústní a neproduktivní kašel.
Nálev – květ, list nebo kvetoucí nať navlhčit a pak přelít vroucí vodou. Nechat 15 minut vyluhovat. Scedit, nalít do termosky a průběžně pít po doušcích celý den. Účinek slézu se zvyšuje přidáním ibišku, třezalky, heřmánku, měsíčku, tymiánu.
Koupel nebo omývání v nálevu se doporučuje i při atopických ekzémech, protože tlumí svědění a také regeneruje pokožku.
Sléz je podstatnou složkou prsních čajů, zlepšujících vykašlávání
3. HOMEOPATIKA: Kopretina řimbaba (Chrysanthemum parthenium)
4. AROMATERAPIE
Aromaterapie nám nabízí pro element OHNĚ např. esenci zázvoru, jasmínu, levandule, růže, meduňku, rozmarýn, ylangylang, mátu, pomerančové květy, koriandr, citrusy. Tyto esence mohou napomoci ke zklidnění nervozity, úzkosti, přecitlivělosti, projasnění nálady. Lze použít i pentagramovou směs OHEŇ (Karel Hádek) vytvořenou přímo pro účely práce s elementy. Můžeme ji použít při masážích, do aromalampy i jako parfém.
5. TĚLESNÁ CVIČENÍ
Fyzická cvičení, která jsou zaměřená na budování fyzické síly a svalstva, pevného středu, vůle a disciplíny – posilování, bojová umění
Hudba a tanec – tango, ostrá rytmická hudba s rychlejším tempem a dynamickou energií.
Protažení meridiánu: Sed skrčmo, kolena vytočit do stran, chodidla opřít o sebe dále od těla.Uchopit chodidla propletenými prsty a předklonit se čelem co nejblíže k nohám. Lokty položit na podlahu, vytáhnout z kyčlí. S každým výdechem prohloubit předklon. Pomalu, obratel po obratli vracet zpět do sedu.
6. MEDITACE
Pobyt u ohně, svíčky, chůze po žhavém uhlí.
Intenzivní práce s dechem.
Zaměření na prožívání a zpracování hněvu, vzteku.
Co je pro mě dobré a co není?
7. PSYCHOSOMATIKA
Tenké střevo
jako párový orgán srdce je analyzátor a zapisovatel dne. Pomáhá analyzovat životní prožitky a vstřebává je ve formě zkušeností. Pokud příliš pitváte situace, které se přihodily, problémy příliš rozebíráte a hodnotíte z mnoha stran, pak tenké střevo už nemá sílu řádně vstřebat ze stravy pozitivní látky. Stav našeho tenkého střeva je ukazatelem, jak v harmonii přijímáme a zpracováváme materiální poselství života. Zabývejte se problémy, ale možná dnes nemáte pochopit, proč se něco přihodilo, tak i když ublížíte svému tenkému střevu, nepochopíte nic. Vše má svůj důvod, někdy na to přijdete.
AFIRMACE:
Jsem jaký jsem a mám se rád.
Přijímám a přizpůsobuji se všemu novému v klidu a s radostí.
8. REFLEXOLOGIE
Reflexní zóna tenkého střeva je na obrázku znázorněna pod číslem 27.
Přiložte palec a pravidelnými pevnými stisky stimulujte oblast alespoň 5 minut každou nohu 2x denně. Pokud při stisku plošky pociťujete ostrou bolest, využijte utišujícího hmatu – plošku jemně hlaďte.
9. AKUPRESURA meridiánu
Meridián tenkého střeva začíná na vnější straně špičky malíčku, odtud po spodní hraně loketní kosti až na zadní stranu ramene na lopatku až pod 7. krční obratel. Odtud prochází do jamky nad klíční kostí, kde se rozvětvuje. Nahoru pak postupuje hlavní dráha po straně krku přes vnější koutek oka až k uchu.
10. KAMENY :
Fialovočerný ČAROIT pozitivně působí při katarech střev, speciálně tenkého, a při potížích se žlučníkem a dvanácterníkem. Pomáhá při uvolňování hluboce zakořeněných emocionálních a mentálních dogmat, která člověku znemožňují vnímat situaci reálně tak jak je. V léčitelství se používá pro uvolnění energetických zásob.
CITRÍN pozitivně působí při bolestech žaludku a střev pomáhá překonávat depresi a pocity zmatku. Je to kámen, který přináší radost a spokojenosti. Říká se, že přináší bohatství.
OBSIDIÁN se využívá při dně a revmatismu i jako pomoc při zažívacích potížích, upravuje funkci střev, podporuje oběhové funkce. Je vhodný jako prevence proti virovým a infekčním nemocem. Otevírá nám přístup k našim vlastním hlubinám. Podporuje tak vnitřní růst a procesy přeměny. V období nejistoty nám pomáhá nalézat znovu rovnováhu. Posiluje víru ve vlastní schopnosti. Dává sílu odolávat nepohodám a nepřízním života. Je velice silný, je symbolem radikální očisty, umožňuje řešit množství zadaných úkolů, dodává víru ve vlastní schopnosti. Působí na uvolňování partnerských a obecně vztahových problémů, které v různé podobě (např. nepříjemných vzpomínek) přetrvávají. Obsidián pomáhá pochopit a následně do sebe absorbuje negativní zážitky, křivdy, neodpuštění, emoce, které způsobují konflikt ve vztazích.
Zdroje: děkuji mým učitelům Reflexologie Patakyiovým, udzoudyho.cz, andelskapani.cz, cestakduze.cz, webozdravi.cz, homeopatie.cz, svobodnaduse.cz, eosan.cz, dajamatova.cz, empatia.cz, kaelhadek.eu
4.5.2020
KVĚTEN – DOPORUČENÍ PRO ZDRAVÍ dle TČM (tradiční čínské medicíny) a dalších terapií
ORGÁN: Podle tradiční čínské medicíny je v květnu oslabené SRDCE, a proto bychom mu měli věnovat pozornost. Jak po fyzické stránce, tak po psychické.
DOBA AKTIVITY: 11-13
ELEMENT: Elementem května je oheň. Vše je plné energie, v rozpuku.
BARVA: Barva prvku je červená.
EMOCE: Radost, snění, bezstarostnost jsou emoce, které podle čínské medicíny přísluší elementu ohně.
Jak posílit srdce?
1.POTRAVINY .
Začínáme zahrnovat studenější a lehčí stravu. Saláty, zeleninu, ovoce.
Zimomřivé osoby musí být opatrné. I v horkých dnech a v případě slabé imunity mohou tyto studené a vlhké potraviny zvyšovat tvorbu hlenu v následujících měsících.
Dejte také pozor na příliš ostrou stravu, živočišné tuky a cholesterol v krvi - červené maso, vejce, mléčné výrobky a cukr zvyšují hladinu cholesterolu a tím zabrání tomu, aby se k srdce dostalo dostatečné množství kyslíku v krvi. Pokud máte vyšší hladinu cholesterolu, tyto potraviny omezte nebo je vynechte úplně. Stejně nevhodné v chladném a vlhkém klimatu jsou lilek, rajčata a brambory, neboť mohou produkovat velké množství toxického vápníku, který stojí za vznikem obtíží s krevním oběhem (např. chladné končetiny).
Cukr, alkohol, čaj a káva mohou uvádět energii srdce do nerovnováhy.
Které potraviny srdce posilují?
Citrón, celozrnné potraviny, hořčík (dýňová semínka, špenát, mandle, avokádo, banány, hořká čokoláda, černé fazole, tofu, ovesné vločky, quinoa ), vápník a křemík jako jsou brokolice, petržel, hořčice, zelí, sezamová, slunečnicová semínka, para ořechy, sušené fíky, čočka, olivy, bílé rybí maso, mák, zelená listová zelenina, jáhly, hnědá rýže, sušené meruňky a broskve, datle, hroznové víno, kešu ořechy, chřest, křen, pórek, artyčoky, celer, vojtěška, okurky, vodní meloun a řasy.
CHUŤ: chuť prvku je hořká. Proto můžeme zařadit i hořké potraviny.
2.BYLINKY A KOŘENÍ.
Léčivé bylinky na srdce jsou: Kozlík lékařský (Valeriana officinalis)a Buřina srdečník (Leonurum cardiaca), Hloh obecný (Crataegus laevigata)
„Paseme“ se na Smetánce lekářské. Pijeme heřmánkový, nebo mátový čaj
Bylinné extrakty (tinktury) : Jmelí, Jírovec, Ginkgo, Housenice, Arnika, Oskeruše, Pískavice
Koření: Bazalka, cayenský pepř, kasie
3. AROMATERAPIE
Levandule, Neroli, Rozmarýn, Jasmín, Ylang-Ylang
4. TĚLESNÁ CVIČENÍ
Aerobní pohyb- potřebujeme dostat více kyslíku do tkání.
Protahování meridiánu srdce – sedneme si na turka a spojíme chodidla k sobě. Ruce spojíme v klíně a lokty se dotýkají kolen. Předkláníme se a lokty roztahujeme kolena od sebe. Snažíme se dát čelo co nejníže.
5. MEDITACE
Dopřejme si i duševní pohodu formou meditace. Nechme při ní proudit meridiánem srdce energii tepla a lásky. Můžeme si pomoci růžovou, nebo červenou barvou.
6. PSYCHOSOMATIKA
Láska živí naše srdce. Srdce onemocní, pokud se necháme řídit pouze hlavou. Srdeční čakra se zúží a její energie - láska je nahrazována strachem, podobně jako světlo stínem.
Afirmace: Strach přeměňuji na lásku.
7. REFLEXOLOGIE
Zóny srdce jsou :
-
orgánová – těsně pod základním kloubem palců na vnitřních hranách obou chodidel. Využíváme jí hlavně v reflexní diagnostice. Při velké bolesti v těchto reflexních ploškách další působení na ně omezíme pouze na jemné hlazení.
-
kauzální (příčinná) – těsně pod linií hlavních kloubů prstů levé nohy a mačká se klešťovitě, současně na nártu i šlapce. Používá se pro terapii a v kritických situacích pro první pomoc.
8. AKUPRESURA meridiánu
Energetická dráha srdce (srdeční meridián) je oproti ostatním drahám poměrně krátká. Začíná v podpažní jamce a po přední straně ruky míří k vnitřní straně malíčku. Nedostatek energie v srdečním meridiánu se projevuje v oblasti emocí stísněností, strachem, smutkem, pocitem nedostatku štěstí a radosti ze života. Člověk může mít v noci časté sny o požárech a dýmu. Ve fyzickém těle postihuje člověka onemocnění srdce a jater. Projevovat se může bušením srdce, zadýchávání se při fyzické zátěži, bledým obličejem a závratěmi.
Naopak nadmíra energie v meridiánu srdce se projevuje mírnou euforií, abnormálním a nepřiměřeným smíchem, vzrušením. Noční sny mohou být o vlastní odvaze a smíchu tváří v tvář nebezpečí. Ve fyzickém těle pociťuje člověk bolest v krajině srdeční, bolest v rameni až do předloktí, pocit horkosti v dlaních, sucha v ústech a zčervenalého obličeje.
Dalo by se tedy říci, že když má člověk zdravé srdce, je radostný a optimistický. Srdeční nerovnováhu lze upravit pomocí akupresury, kdy působením na body, které leží na srdečním meridiánu, se zklidňuje srdce a celkově zlepšuje duševní stav člověka.
9. KAMENY :
Růženín má největší vliv v centru srdce, kde čistí, uklidňuje a posiluje vše, co souvisí s činností srdce a psychosomatickými poruchami, které mají příčinu v poraněných a posléze potlačených emocích. Reguluje srdeční rytmus a pomáhá při nespavosti, harmonizuje srdeční čakru a přitahuje do života lásku a podporuje tvořivost.
Aventurín je kámen harmonie a přirozenosti, který pročišťuje srdeční čakru a příznivě ovlivňuje srdeční problémy, Dává pocit bezpečí a radosti ze života, navazujeme jím těsné spojení s přírodou a její energií. Zklidňuje nadměrné emoce, rozkládá negativní emoce.
Chryzopras vyrovnává srdeční rytmy.
Malachit vyrovnává srdeční rytmy, zvyšuje vytrvalost a dodává energii.
Rubín posiluje oheň v srdci, láskyplné emoce, lásku k pravdě a moudrosti. Napojí nás na prasílu lásky, oheň očisty a proměny, posiluje intuici, harmonii, lásku. Chrání před negativními vlivy okolí.
Smaragd nebo Zelený turmalín jsou výborné k ustálení krevního tlaku.
Zdroje: děkuji mým učitelům Reflexologie Patakyiovým, udzoudyho.cz, duhovacesta.cz, andelskapani.cz, cestakduze.cz
30. 4. 2020
KDO JSEM?
Jsem MASÉRKA.
A jsem tu pro vás. Dejte mi hodinu ;-)
Masíruji s láskou. Líbí se mi pečovat o vaši pohodu. Pomůžu vám uvolnit tělo a tím odlehčit i duši.
„Masáž není jenom luxus. Masáž je cesta ke zdravějšímu a šťastnějšímu žití.“
Jsem LENKA.
Možný význam jména je SVĚTLO. Pro mého tatínka, který mi jméno vybral světlem určitě jsem.
Myslím, že uvnitř každého tvora je odraz božského světla. Přes všechny mraky a překážky,
které můžeme zažívat, věřím že:… „ Světlo ve tmě svítí a tma je nepohltila.“
Jsem PLODKOVÁ.
Příjmení jsem přijala od mého milovaného muže. Od svatby uplynulo desítky let a já můžu být jen vděčná,
že náš vztah je přes všechny potíže hlubší, širší, delší a …zkrátka roste do všech směrů.
Je to dar, štěstí, osud nebo umění najít vhodného partnera? Často o tomto tajemství přemýšlím a přála
bych každému zažívat tak radostné, milé a svobodné manželství.
„Šťastné manželství je stavba, kterou je potřeba stavět každičký den.“
André Maurois, francouzský spisovatel
Jsem WIKY.
To je moje skautská přezdívka . Odvozená z dakotského slova Wikoska, což údajně znamená dívka, žena nebo dcera.
To sedí. Ve všech těchto rolích se cítím jako doma .
„Ženu statečnou kdo nalezne? Je daleko cennější než perly.“ Bible
Jsem MATKA.
Děkuji za ten dar, kterého se mi dostalo. Dva synové, dva vzácné drahokamy.
Ale vychovat dítě? Toť těžký úkol…alespoň pro mě ;-)
„Rodičovství je jako hokej, každý ví, jak ho správně hrát, dokud ho nepostaví na led.“
Jsem AKTIVISTKA.
Nebojím se být aktivní při ochraně přírody a svobody.
„Je na každém z nás, aby se snažil. Ti, kteří říkají, že jedinec toho moc nezmůže, si jen hledají výmluvy." Václav Havel
28. 4. 2020
Proč chodit na masáž?
Masáž má blahodárný účinek na většinu částí lidského těla, v první řadě na kůži, podkožní vazivo, lymfu, svalstvo, také na dýchací aparát, cévy i na některé vnitřní orgány a žlázy. Masáž je starobylá metoda, využívaná k posílení organismu, k upevnění tělesného i duševního zdraví a osvěžení po fyzické či psychické námaze. Nejstarší písemné zmínky pochází ze starověkého Egypta a Číny. Ve starém Řecku se o masáži zmiňuje Homér, ale i Hippokrates znal účinky masáží při onemocnění kloubů a páteře, či při zmírnění svalových kontraktur.
Účinek masáže:
• Kůže- pokrývá povrch celého těla a zprostředkovává styk s okolím. Jsou v ní umístěny nervová zakončení, potní a mazové žlázy. Masáží tedy vyloučíme z mazových žlázek tuk a kůži tím promastíme, zvýší se množství vyloučeného potu a zlepší se prokrvení a dojde k odplavení škodlivin. Masáží se zvýší teplota těla o cca 1,5 °C, což má význam i pro teplotu svalstva. Pravidelnou masáží se stává pokožka vláčnou, je pružnější a pevnější a nepodléhá tolik tvorbě vrásek.
• Kosterní svalsto- pravidelnou masáží dochází k odstranění únavných látek ( kyselina mléčná, kysličník uhličitý, kreatinin) a dochází k lepšímu prokrvení šlach a svalů. Při přechodu šlach na svaly se často objevují bolestivé zatvrdliny - což jsou místa většinou špatně prokrvená. Tyto zatvrdliny snižují výkon svalů a proto jejich masáží přineseme velkou úlevu.
• Klouby- masáží zrychlíme krevní oběh, tím i příjem okysličené krve a dojde k vyplavení škodlivých látek, které se také v kloubech hromadí.
• Mízní systém- míza odvádí odpadové látky, mikrobiální jedy a choroboplodné výpotky (nejvíce bývají postiženy dolní končetiny). Masáží napomáháme urychlit a ulehčit odplavení těchto látek a škodlivin.